fbpx

Bakterie denitryfikacyjne w akwarium

Bakterie denitryfikacyjne w akwarium morskim

Czym są bakterie denitryfikacyjne? Jakie jest ich znaczenie w akwarium morskim? Odpowiadamy!

Bakterie denitryfikacyjne – o czym dokładnie mowa

Bakterie denitryfikacyjne to grupa fizjologiczna fakultatywnie beztlenowych bakterii, które przeprowadzają w warunkach beztlenowych proces denitryfikacji. To właśnie te bakterie odgrywają ważne znaczenie w krążeniu azotu, ponieważ uwalniają go w formie azotu cząsteczkowego lub tlenków azotu do atmosfery. Do bakterii denitryfikacyjnych zaliczamy Bacillus licheniformis, Paracoccus denitrificans, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas denitrificans, czy Thiobacillus denitrificans.

Znaczenie bakterii denitryfikacyjnych w akwarium

Każdy doświadczony akwarysta słyszał, o czymś takim jak cykl azotowy. Początkujący może nie, ale i tak należy uzupełnić wiedzę, ponieważ odgrywa on bardzo ważne znaczenie w każdym akwarium morskim. Ogólnie mówiąc, pływające w nim organizmy żywe, a więc również ryby i ślimaki, spożywają pokarm, który zawiera białka. Ryby częściowo je trawią i wykorzystują do budowy własnych komórek, ale część zostaje wydalona do wody w postaci mocznika. 

Substancje te stanowią pożywienie dla bakterii saprotroficznych, czyli tych, które żywią się martwą materią organiczną. Niestety te same bakterie wydalają do wody amoniak, który jest bardzo toksyczny i już w stężeniu 0,1 mg/l może doprowadzić do śmierci wszystkich ryb w zbiorniku. Całe szczęście w akwarium rozwijają się bakterie nitryfikacyjne, które utleniają jony amonowe do postaci azotynów, a później azotanów.

Choć są one dużo mniej szkodliwe od amoniaku, to ich obecność w wodzie będzie przyczyniać się do intensywnego rozwoju glonów oraz do pogorszenia samopoczucia zamieszkujących zbiornik organizmów żywych. Dlatego warto też pomyśleć o usunięciu azotanów i w tym zadaniu dobrze sprawdzą się właśnie bakterie denitryfikacyjne. To one rozmontowują na pierwiastki azotany, a sam azot ulatnia się z wody. Nic więc dziwnego, że są tak pożądane przez doświadczonych akwarystów.

Jak zapewnić obecność bakterii denitryfikacyjnych w akwarium

Bakterie denitryfikacyjne mają specyficzne wymagania, więc w akwarium występuje ich zwykle mało. Jeśli zatem chcemy zwiększyć ich wydajność, to należy nakarmić je prostymi związkami węgla. 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?