fbpx

Bakterie denitryfikacyjne w akwarium

Czym są bakterie denitryfikacyjne? Jakie jest ich znaczenie w akwarium morskim? Odpowiadamy!

Bakterie denitryfikacyjne – o czym dokładnie mowa

Bakterie denitryfikacyjne to grupa fizjologiczna fakultatywnie beztlenowych bakterii, które przeprowadzają w warunkach beztlenowych proces denitryfikacji. To właśnie te bakterie odgrywają ważne znaczenie w krążeniu azotu, ponieważ uwalniają go w formie azotu cząsteczkowego lub tlenków azotu do atmosfery. Do bakterii denitryfikacyjnych zaliczamy Bacillus licheniformis, Paracoccus denitrificans, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas denitrificans, czy Thiobacillus denitrificans.

Znaczenie bakterii denitryfikacyjnych w akwarium

Każdy doświadczony akwarysta słyszał, o czymś takim jak cykl azotowy. Początkujący może nie, ale i tak należy uzupełnić wiedzę, ponieważ odgrywa on bardzo ważne znaczenie w każdym akwarium morskim. Ogólnie mówiąc, pływające w nim organizmy żywe, a więc również ryby i ślimaki, spożywają pokarm, który zawiera białka. Ryby częściowo je trawią i wykorzystują do budowy własnych komórek, ale część zostaje wydalona do wody w postaci mocznika. 

Substancje te stanowią pożywienie dla bakterii saprotroficznych, czyli tych, które żywią się martwą materią organiczną. Niestety te same bakterie wydalają do wody amoniak, który jest bardzo toksyczny i już w stężeniu 0,1 mg/l może doprowadzić do śmierci wszystkich ryb w zbiorniku. Całe szczęście w akwarium rozwijają się bakterie nitryfikacyjne, które utleniają jony amonowe do postaci azotynów, a później azotanów.

Choć są one dużo mniej szkodliwe od amoniaku, to ich obecność w wodzie będzie przyczyniać się do intensywnego rozwoju glonów oraz do pogorszenia samopoczucia zamieszkujących zbiornik organizmów żywych. Dlatego warto też pomyśleć o usunięciu azotanów i w tym zadaniu dobrze sprawdzą się właśnie bakterie denitryfikacyjne. To one rozmontowują na pierwiastki azotany, a sam azot ulatnia się z wody. Nic więc dziwnego, że są tak pożądane przez doświadczonych akwarystów.

Jak zapewnić obecność bakterii denitryfikacyjnych w akwarium

Bakterie denitryfikacyjne mają specyficzne wymagania, więc w akwarium występuje ich zwykle mało. Jeśli zatem chcemy zwiększyć ich wydajność, to należy nakarmić je prostymi związkami węgla.