fbpx

Bakterie nitryfikacyjne

Bakterie nitryfikacyjne w akwarium morskim

Bardzo dużo słyszy się o tym, jak istotne znaczenie mają bakterie nitryfikacyjne w  akwarium morskim. Tylko z czym właściwie mamy do czynienia? Jaka jest rola bakterii nitryfikacyjnych w akwarium morskim? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Czym są bakterie nitryfikacyjne

Bakterie nitryfikacyjne to nic innego jak chemolitotroficzne bakterie tlenowe, które biorą udział w cyklu azotowym poprzez utlenianie szkodliwych związków amoniaku do azotynów, a w następnej kolejności do azotanów, które są przyswajane przez rośliny. Do prawidłowego funkcjonowania  wymagają tlenu, więc stąd też ich nazwa baterii tlenowych. Do bakterii nitryfikacyjnych zalicza się bakterie z rodzaju Nitrosococcus, Nitrosomonas, Nitrobacter, Nitrococcus, Nitrosolbus, Nitrospira, czy  Nitrosospira.

Jaka jest rola bakterii nitryfikacyjnych

Wszystkie organizmy żywe muszą jeść, więc również te, które mamy w swoim akwarium morskim. Skoro spożywają jedzenie, to produkują też odchody i to właśnie z nich uwalnia się amoniak (NH3), który następnie rozpuszcza się w wodzie, dokładniej w tej samej, w której żyją ryby.  

Amoniak jest dla nich silnie toksyczny i już niewielkie jego stężenie może prowadzić do śmierci ryb.  W naturze bakterie nitryfikacyjne utleniają amoniak i przekształcają go w azotyny, a następnie w azotany. Nie inaczej jest w akwariach, więc jeśli będą w nim obecne, to możemy być pewni, że zostanie zachowana filtracja biologiczna wody.

Co zrobić żeby bakterie nitryfikacyjne znalazły się w akwarium

Na pierwszy rzut oka może to się wydawać sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących akwarystów morskich. Jednak praktyka pokazuje, że bardzo łatwo można je rozwinąć w swoim pojemniku. Jedyne, co musimy zrobić, to po prostu kupić preparaty, które wspomogą wzrost bakterii nitryfikacyjnych. Istnieje też inny, również bardzo prosty sposób, który można wykorzystać. W tym przypadku wystarczy zostawić działające akwarium bez ryb na dwa tygodnie, a wcześniej, czy później bakterie się pojawiają.  

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?