fbpx

Bardzo dużo słyszy się o tym, jak istotne znaczenie mają bakterie nitryfikacyjne w  akwarium morskim. Tylko z czym właściwie mamy do czynienia? Jaka jest rola bakterii nitryfikacyjnych w akwarium morskim? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Czym są bakterie nitryfikacyjne

Bakterie nitryfikacyjne to nic innego jak chemolitotroficzne bakterie tlenowe, które biorą udział w cyklu azotowym poprzez utlenianie szkodliwych związków amoniaku do azotynów, a w następnej kolejności do azotanów, które są przyswajane przez rośliny. Do prawidłowego funkcjonowania  wymagają tlenu, więc stąd też ich nazwa baterii tlenowych. Do bakterii nitryfikacyjnych zalicza się bakterie z rodzaju Nitrosococcus, Nitrosomonas, Nitrobacter, Nitrococcus, Nitrosolbus, Nitrospira, czy  Nitrosospira.

Jaka jest rola bakterii nitryfikacyjnych

Wszystkie organizmy żywe muszą jeść, więc również te, które mamy w swoim akwarium morskim. Skoro spożywają jedzenie, to produkują też odchody i to właśnie z nich uwalnia się amoniak (NH3), który następnie rozpuszcza się w wodzie, dokładniej w tej samej, w której żyją ryby.  

Amoniak jest dla nich silnie toksyczny i już niewielkie jego stężenie może prowadzić do śmierci ryb.  W naturze bakterie nitryfikacyjne utleniają amoniak i przekształcają go w azotyny, a następnie w azotany. Nie inaczej jest w akwariach, więc jeśli będą w nim obecne, to możemy być pewni, że zostanie zachowana filtracja biologiczna wody.

Co zrobić żeby bakterie nitryfikacyjne znalazły się w akwarium

Na pierwszy rzut oka może to się wydawać sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących akwarystów morskich. Jednak praktyka pokazuje, że bardzo łatwo można je rozwinąć w swoim pojemniku. Jedyne, co musimy zrobić, to po prostu kupić preparaty, które wspomogą wzrost bakterii nitryfikacyjnych. Istnieje też inny, również bardzo prosty sposób, który można wykorzystać. W tym przypadku wystarczy zostawić działające akwarium bez ryb na dwa tygodnie, a wcześniej, czy później bakterie się pojawiają.