fbpx

Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus nazywany również pensetnikiem dwuokim lub pensetnikiem pomarańczowopręgim, to gatunek ryby morskiej należącej do rodziny chetonikowatych. W naturalnych warunkach Chelmon Rostratus zamieszkuje Morze Andamańskie i Ocean Spokojny, a dokładniej mówiąc od Wysp Nansei po Australię. 

Najczęściej gatunek też zamieszkuje przybrzeżne rafy i spotkać go można głębokościach od 1 do 25 m. To jednak nie wszystko, ponieważ Chelmon Rostratus chętnie zamieszkuje estuaria, czyli lejkowate ujścia rzeki, które powstają w wyniku działania pływów morskich. Chelmon Rostratus cieszy się też powodzeniem wśród akwarystów, więc można go spotkać w wielu innych krajach, w tym również w Polsce.

Jak wygląda Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus ma ciało jasne, silnie dwubocznie spłaszczone z pionowymi, pomarańczowymi pręgami. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest również mocno wydłużony pyszczek, który swoją drogą ułatwia rybie wydobywanie pokarmy nawet z miejsc trudno dostępnych, a takich jest pod dostatkiem na rafie koralowej. 

U podstawy płetwy grzbietowej występuje tzw. fałszywe oko, które ma za zadanie odstraszać potencjalne drapieżniki w czasie kiedy Chelmon Rostratus się pożywia. W środowisku naturalnym Chelmon Rostratus dorasta do 20 cm, w akwariach zazwyczaj jego wielkość jest mniejsza.

Czym żywi się Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus to jeden z bardziej wymagających gatunków ryb, ponieważ należy go karmić 2-3 razy dziennie. Menu powinno składać się głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Zatem dobrym wyborem będzie wykorzystanie mięsa ryb morskich, kalmarów oraz małży. Można podawać drobno posiekane mięso z krewetek, ale Chelmon Rostratus nie wzgardzi też rozwielitkami, kiełżami, tubifexami.

Ciekawostka o Chelmonie

W naturalnych warunkach Chelmon Rostratus się rozmnaża, a tarło odbywa się w parach. Niestety w warunkach akwariowych nie ma co oczekiwać powiększenia gatunku, ponieważ ryba się nie będzie rozmnażać. Jeśli chodzi o żywotność, to w warunkach akwariowych ryba najczęściej wynosi około 5 lat.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?