fbpx

Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus nazywany również pensetnikiem dwuokim lub pensetnikiem pomarańczowopręgim, to gatunek ryby morskiej należącej do rodziny chetonikowatych. W naturalnych warunkach Chelmon Rostratus zamieszkuje Morze Andamańskie i Ocean Spokojny, a dokładniej mówiąc od Wysp Nansei po Australię. 

Najczęściej gatunek też zamieszkuje przybrzeżne rafy i spotkać go można głębokościach od 1 do 25 m. To jednak nie wszystko, ponieważ Chelmon Rostratus chętnie zamieszkuje estuaria, czyli lejkowate ujścia rzeki, które powstają w wyniku działania pływów morskich. Chelmon Rostratus cieszy się też powodzeniem wśród akwarystów, więc można go spotkać w wielu innych krajach, w tym również w Polsce.

Jak wygląda Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus ma ciało jasne, silnie dwubocznie spłaszczone z pionowymi, pomarańczowymi pręgami. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest również mocno wydłużony pyszczek, który swoją drogą ułatwia rybie wydobywanie pokarmy nawet z miejsc trudno dostępnych, a takich jest pod dostatkiem na rafie koralowej. 

U podstawy płetwy grzbietowej występuje tzw. fałszywe oko, które ma za zadanie odstraszać potencjalne drapieżniki w czasie kiedy Chelmon Rostratus się pożywia. W środowisku naturalnym Chelmon Rostratus dorasta do 20 cm, w akwariach zazwyczaj jego wielkość jest mniejsza.

Czym żywi się Chelmon Rostratus

Chelmon Rostratus to jeden z bardziej wymagających gatunków ryb, ponieważ należy go karmić 2-3 razy dziennie. Menu powinno składać się głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Zatem dobrym wyborem będzie wykorzystanie mięsa ryb morskich, kalmarów oraz małży. Można podawać drobno posiekane mięso z krewetek, ale Chelmon Rostratus nie wzgardzi też rozwielitkami, kiełżami, tubifexami.

Ciekawostka o Chelmonie

W naturalnych warunkach Chelmon Rostratus się rozmnaża, a tarło odbywa się w parach. Niestety w warunkach akwariowych nie ma co oczekiwać powiększenia gatunku, ponieważ ryba się nie będzie rozmnażać. Jeśli chodzi o żywotność, to w warunkach akwariowych ryba najczęściej wynosi około 5 lat.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?
Stelaż pod akwarium
Zamów stelaż pod akwarium na dowolny wymiar
Akwarium na wymiar
Zamów akwarium na dowolny wymiar