Chromis Viridis to rodzaj ryby morskiej z gatunku okoniokształtnych, która należy do podrodziny garbikowatych. W naturalnych warunkach Chromis Viridis występuje w Indo-Pacyfiku. Najczęściej gatunek ten można spotkać w wodach tropikalnych i subtropikalnych, zwłaszcza na lagunach i w rafach koralowych. Osobniki tego gatunku spotyka się głębokości od 1 do 12 metrów.
Na Oceanie Indyjskim Chromis Viridis znajduje się w Morzu Czerwonym, Zatoce Adeńskiej, wschodniej Afryce, Zatoce Perskiej, Sri Lance, czy nawet na Malediwach. Na Ocenie Spokojnym Chromis Viridis można spotkać w Zatoce Tajlandzkiej, Indonezji, czy nawet w Japonii i na Tajwanie.
Na wschodnim Ocenie Spokojnym gatunek ten występuje od Zatoki Kalifornijskiej na południe po Peru, czy Wyspy Galapagos. Są też wzmianki, że Chromis Viridis pojawia się na Morzu Śródziemnym. W innych rejonach świata gatunek jest chętnie wybierany do hodowli.
Jak wygląda Chromis Viridis
Chromis Viridis to rybka o niebieskozielonym zabarwieniu. Kiedy się rozmnaża, to samce stają się bardziej żółtawe. Chromis Viridis najczęściej osiąga do 7 cm wielkości. Jest to zatem bardzo malutka rybka, która nie będzie miała zbyt dużych wymagań pod względem zbiornika. Eksperci wskazują, że minimalne akwarium powinno mieć 120 l.
Czym żywi się Chromis Viridis
W warunkach naturalnych Chromis Viridis żywi się zooplanktonem, glonami, fitoplanktonem, artemią, czy amfipodami. W hodowli najlepiej postawić na mieszanki mięsnych pokarmów i regularne karmienie, najlepiej po kilka razy w ciągu dnia. Jeśli codzienna dieta będzie poszerzona o pożywienie bogate w witaminy, to możemy spodziewać się uwypuklenia wybarwienia ryby.
Ciekawostka o Viridisie
Chromis Viridis jest gatunkiem bardzo wytrzymałym i w akwarium może żyć od 8 do 15 lat. Kluczem do sukcesu pozostają odpowiednie parametry wody oraz to, jak będzie się dbało o rybę. Na pewno doceni starania akwarysty, gdy ten postawi na większą grupę, ponieważ w takich czuje się najlepiej. Pojedyncze sztuki Chromis Viridis mogą być bardzo płochliwe i chować się w skałach.