fbpx

Chromodoris Nudibranch

Chromodoris Nudibranch

Chromodoris Nudibranch to rodzaj morskich ślimaków nagoskrzelnych, które należą do rodziny Chromodorididae. W naturalnych warunkach gatunek powszechnie występuje w wodach tropikalnych i subtropikalnych. Można go spotkać głównie przy rafach koralowych, zwłaszcza gdzie występują gąbki, ponieważ żerują właśnie na nich. 

Chromodoris Nudibranch występuje od Arktyki, po Oceany Południowy wokół Antarktydy. Co ciekawe, Chromodoris Nudibranch żyją praktycznie na wszystkich głębokościach, od strefy międzypływowej do głębokości, które znacznie przekraczają 700 m. 

Jak wygląda Chromodoris Nudibranch

Ślimaki nagoskrzelne pozbawione są muszli, a dokładniej mówiąc Chromodoris Nudibranch zrzucają ją po stadium larwalnym. Cechą charakterystyczną tego gatunku są rinofory (potocznie nazywane czółkami), które służą im jako nos, czy podłużne czarne paski na płaszczu. Nie sposób pominąć również niezwykłej kolorystyki, czy uderzających form. 

Dodatkowo warto wspomnieć, że ich wielkość najczęściej nie przekracza kilku centymetrów. Większość osobników ma od 2 do 6 cm wielkości. Tym samym Chromodoris Nudibranch nie należy do gatunków ślimaków, które będą mieć duże wymagania pod względem zbiornika. Tutaj nawet małe akwarium może okazać się dobrym wyborem.

Czym żywi się Chromodoris Nudibranch

Chromodoris Nudibranch są mięsożercami, więc ich dieta najczęściej opiera się na gąbkach i polipach. Zdarzają się przypadki, gdy Chromodoris Nudibranch żywi się też innymi ślimakami, czasami nawet ze swojego gatunku. Zatem widać, że mamy do czynienia z dość wymagającym osobnikiem. Jest przy tym tak piękny, że wielu akwarystów pragnie mieć go u siebie. Jednak warto pamiętać, że jego hodowla będzie naprawdę wymagająca i nigdy nie ma gwarancji, że uda się go utrzymać.

Ciekawostka o Chromodoris Nudibranch

Choć Chromodoris Nudibranch zachwyca swoim oryginalnym wyglądem i może wydawać się ciekawym wyborem do akwarium, to należy wiedzieć, że ma bardzo krótką żywotność. Tym samym nawet, jeśli uda nam się spełnić jego wymagania żywieniowe, to nie należy oczekiwać tego, że spędzi z nami długie lata.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?