Dojrzewanie akwarium – na czym dokładnie polega ten proces?

Napisane przez admin

24 września, 2021

Wielu początkujących akwarystów zapomina o tym, jak istotną rolę przy zasiedlaniu akwarium pełni dojrzewanie. Wpuszczenie rybek do nowego zbiornika, bez odczekania zalecanego czasu, najczęściej kończy się niestety ich śmiercią. Dojrzewanie to proces, w którym woda w zbiorniku uzyskuje oczekiwane parametry, korzystne z perspektywy żywych organizmów. Co zatem powinniśmy wiedzieć o dojrzewaniu wody oraz jak możemy wesprzeć ten proces?

Na czym konkretnie polega dojrzewanie akwarium?

Rybki wpuszczone do nowego zbiornika ze świeżą wodą często nie wytrzymają w nim nawet kilku dni. Wszystko za sprawą nieodpowiednich parametrów wody. W zbiorniku najpierw muszą się bowiem pojawić mikroorganizmy w formie bakterii. Najważniejsze z nich są bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za rozkładanie odchodów rybek. Jeśli w wodzie nie znajdują się takie bakterie, odchody przekształcają się w toksyczny dla ryb amoniak. Bakterie nitryfikacyjne rozkładają odchody do postaci azotynów. Następnie są one przekształcane w azotany całkowicie bezpieczne dla rybek. 

Dojrzewanie akwarium to proces, w którym czekamy na to, aż wodę zasiedlą odpowiednie bakterie, które zadbają o należyte uzdatnienie wody. Czas trwania tego procesu zależy od jednej z wybranych metod. Najprostszą z nich jest po prostu odczekanie kilku tygodni. Jeśli jednak chcemy szybciej cieszyć się obecnością rybek, istnieją metody, które przyspieszą uzdatnianie wody.

Czy warto stosować specyfiki uzdatniające wodę?

Jeśli już po kilku dniach chcemy ujrzeć w nowym akwarium rybki, jedną z metod jest stosowanie preparatów potrzebnych do uzdatniania wody. Zazwyczaj stosuje się antychlor oraz uzdatniacz z aloesem. Dobę po wlaniu tego typu specyfików wprowadzamy preparat zawierający bakterie nitryfikacyjne. W sklepach akwarystycznych znajdziemy także specjalne mieszanki z różnymi szczepami bakterii pożądanych w naszym akwarium.

Po kilku dniach można już wprowadzić do akwarium pierwsze rybki. Należy to jednak robić stopniowo, wprowadzając po 2-4 sztuki w odstępach co 1-2 dni. Doskonałym przykładem rybek, które można umieścić w akwarium po kilku dniach od zastosowania uzdatniaczy są gupiki, które nie posiadają wysokich wymagań względem parametrów wody. W pierwszych tygodniach prowadzenia akwarium, co kilka dni należy wymieniać kilka procent % wody i stosować partię uzdatniaczy. 

Wykorzystanie wody z dojrzałego akwarium

Ta metoda jest możliwa jedynie w przypadku akwarystów, którzy prowadzą już jedno akwarium, a teraz chcą stworzyć drugie. W procesie dojrzewania można oczywiście wykorzystać wodę ze starego akwarium. Wystarczy dokładnie wypłukać wkłady filtracyjne, a następnie przelać wodę do nowego zbiornika. Innym sposobem jest umieszczenie filtra w działającym akwarium na kilka tygodni, a następnie przenieść go do nowego akwarium. W tej metodzie również należy systematycznie podmieniać 10-15% wody co kilka dni, a także zwracać uwagę na poziom związków azotu w wodzie. 

Dojrzewanie akwarium z podłożem aktywnym

Szczególnie efektownie prezentują się akwaria, w których zastosujemy podłoże aktywne wymagane do uprawy roślin wodnych. Powszechnym błędem jest jednak zalanie akwarium z podłożem aktywnym przed zasadzeniem roślin. W efekcie intensywnego wyzwalania mikroelementów, akwarium szybko porasta glonami. W związku z tym, jeśli zamierzasz prowadzić akwarium z podłożem aktywnym, przed zalaniem wodą zasadź pierwsze rośliny, które skutecznie zapobiegną występowaniu glonów. Pamiętaj o regularnej wymianie wody (nawet do 15% pojemności akwarium), a także stosuj preparat z CO2 przeznaczone do nawożenia roślin. 

Metoda naturalna bez uzdatniaczy wody

Nieprzypadkowo wspominamy o dojrzewaniu akwarium z podłożem aktywnym. Naturalna metoda zakłada po prostu odczekanie na rozwój bakterii nitryfikacyjnych. Zasiedlają one akwarium mniej więcej po 3-4 tygodniach. Rzecz w tym, że także bakterie potrzebują pewnych związków do życia. W tym przypadku są to związki azotowe, których nie uświadczymy w akwarium wolnym od rybek i roślin. 

Skutecznym rozwiązaniem jest zatem uprzednie obsadzenie podłoża aktywnego. Rośliny tracą w wodzie liście, które ulegają rozkładowi. W ten sposób, w wodzie pojawiają się związki azotowe potrzebne bakteriom nitryfikacyjnym do życia. Teraz wystarczy odczekać trzy, cztery tygodnie, aż liczebność bakterii będzie odpowiednio duża. Po tym czasie możemy rozdzielić zasiedlanie akwarium na dwie, trzy tury. Jeśli wpuścimy wszystkie rybki od razu, sprawdzajmy związki azotu w wodzie.

Którą z metod dojrzewania wody wybrać?

Jeśli jest to Twoje pierwsze akwarium, zdecydowanie polecamy ostatnią, naturalną metodę wymagającą uprzedniego posadzenia roślinek. W ten sposób sam dostrzeżesz efekty swojej pracy i poczujesz satysfakcję uwalniając rybki do pieczołowicie stworzonego dla nich domu. Jeśli masz już pewne doświadczenie w akwarystyce, możesz skorzystać z pierwszej metody i stosować specjalistyczne uzdatniacze wody. Ten sposób wymaga zachowania szczególnej ostrożności, ponieważ puszczenie zbyt dużej liczby rybek w krótkim czasie może zaburzyć równowagę w akwarium. 

Przeczytaj także:

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.