Lactoria Cornuta występujący pod nazwą kostery rogatej lub kostery rogaczek, to gatunek morskiej ryby rozdymkokształtnej. Należy do rodziny kosterowatych i rodzaju Lactoria. Powszechnie spotkać ją można na Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Spokojnym. Dokładniej mówiąc Krówka jest charakterystyczna dla Morza Czerwonego, wybrzeży Afryki Wschodniej, czy południowej Japonii.
Do tego mamy do czynienia z gatunkiem ryb, które często pojawiają się na wyspie Lord Howe. W szczególności Lactoria Cornuta zdominowała rafy koralowe w tropikalnych wodach morskich. Głównie pływa na głębokości od 18 do 100 m.
Jak wygląda Lactoria Cornuta
Ryba Krówka ma ciało pokryte pancerzem, który zbudowany jest z wielokątnych płytek kostnych. Ma cztery charakterystyczne wyrostki, które przypominają rogi. Dwa z nich skierowane są do przodu i znajdują się powyżej oczu, zaś kolejne dwa skierowane są do tyłu i znajdują się w okolicach płetwy odbytowej. Z tego również powodu Lactoria Cornuta swoim wyglądem może przypominać byka z rogami, czy nawet krowę.
Ciało ryby bywa żółte lub oliwkowe i na nim pojawiają się turkusowo-zielonkawe plamki. Lactoria Cornuta może dorastać do 46 cm długości. Jednak najczęściej jego długość nie przekracza 40 cm. W sprzedaży osobniki tego gatunku sprzedawane są w wielkości około 2-3 cm, więc decydując się na hodowlę, warto brać pod uwagę zbiornik o odpowiedniej wielkości.
Czym żywi się Lactoria Cornuta
Lactoria Cornuta żywi się wszelkiego typu bezkręgowcami, więc to również trzeba mieć na uwadze, ponieważ jest w stanie zjeść nawet innych mieszkańców akwarium. Jeśli zdecydujemy się wyłącznie na hodowlę tego gatunku, to warto zapewnić rybie pokarm w postaci małży, skorupiaków, czy alg morskich. Dodatkowo można pomyśleć o wykorzystaniu mrożonek, czy nawet pokarmu w postaci granulek.
Ciekawostka o Krówce
Choć Lactoria Cornuta wygląda niepozornie, to ma gruczoły, które wydzielają trującą substancję zagrażającą pozostałym mieszkańcom akwarium. Chodzi tutaj o ostracytoksynę, czyli neurotoksynę, która bywa bardzo szkodliwa dla różnych ekosystemów.