fbpx

Ile powinna wynosić optymalna ilość azotanów? Po czym poznać objawy ich niedoboru lub nadmiaru w akwarium morskim? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Jakie jest znaczenie No3 w akwarium morskim

Azot to makroelementem, który dobroczynnie wpływa na wzrost wegetatywny roślin wodnych i lądowych. To właśnie on odpowiada za wiele procesów i jest składnikiem budulcowym chlorofilu, hormonów, czy też białek. Można zatem śmiało stwierdzić, że jest niezbędny do istnienia życia biologicznego, również w akwarium morskim. 

Pojawia się w nich zazwyczaj jako azotany (NO3), ale również jako amoniak (NH3), czy azotyny (NO2). Jego utrzymanie w normie jest zatem bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcemy, by akwarium morskie cieszyło nasze oczy przez bardzo długie lata.

Jaka jest zalecana ilość azotanów

Zatem nasuwa się kolejne pytanie – jaka powinna być wartość azotanów? Ile powinna wynosić ich optymalna ilość? Przyjęło się, że w akwarium z roślinami ilość azotanów powinna mieścić się od 10 do 20 mg/l. Co ważne, rośliny tolerują także inne związki azotu i bez żadnego problemu będą mogły pobierać mocznik, amoniak (NH4/NH3), czy azotyny (NO2).

Po czym poznać niedobory lub nadmiar No3 w akwarium

Niedobory azotu w akwariach zdarzają się bardzo często i można je poznać po zwolnieniu tempa wzrostu roślin, a następnie jego zahamowaniu. Bardzo często liście dolne roślin zaczynają żółknąć, ponieważ następuje odpływ azotu do liści nowych. W kolejnych etapach żółta blaszka liściowa zaczyna degradować i zmienia kolor na  czarny. Nowe liście roślin zaczynają się wybarwiać i zmieniają kolor na czerwony, gdyż nie mają odpowiedniej ilości azotu do wyprodukowania chlorofilu.

Nadmiar NO3 jest najczęściej efektem niedoboru innych składników odżywczych, ponieważ to właśnie azot pobudza metabolizm roślin, a więc również pozostałe składniki wymagane do wzrostu muszą być dostarczone w optymalnych ilościowych. Jeśli ich brakuje, to pojawiają się problemy w postaci podwyższonego poziomu NO3. Co ciekawe, nadmiar NO3 nie będzie stanowił problemu dla roślin, ale dla ryb już tak, więc widać, że zawsze lepiej zadbać o jego optymalnym poziom.

Co zrobić kiedy jest nadmiar lub niedobór No3

W oby przypadkach zawsze należy ustalić, co prowadzić do niedoboru NO3 lub jego nadmiaru w akwarium, a później zabrać się za eliminację problemy. W przypadku niedoboru można też zastosować nawozów do nawożenia akwarium NO3.