fbpx

No3 w akwarium morskim

Ile powinna wynosić optymalna ilość azotanów? Po czym poznać objawy ich niedoboru lub nadmiaru w akwarium morskim? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Jakie jest znaczenie No3 w akwarium morskim

Azot to makroelementem, który dobroczynnie wpływa na wzrost wegetatywny roślin wodnych i lądowych. To właśnie on odpowiada za wiele procesów i jest składnikiem budulcowym chlorofilu, hormonów, czy też białek. Można zatem śmiało stwierdzić, że jest niezbędny do istnienia życia biologicznego, również w akwarium morskim. 

Pojawia się w nich zazwyczaj jako azotany (NO3), ale również jako amoniak (NH3), czy azotyny (NO2). Jego utrzymanie w normie jest zatem bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcemy, by akwarium morskie cieszyło nasze oczy przez bardzo długie lata.

Jaka jest zalecana ilość azotanów

Zatem nasuwa się kolejne pytanie – jaka powinna być wartość azotanów? Ile powinna wynosić ich optymalna ilość? Przyjęło się, że w akwarium z roślinami ilość azotanów powinna mieścić się od 10 do 20 mg/l. Co ważne, rośliny tolerują także inne związki azotu i bez żadnego problemu będą mogły pobierać mocznik, amoniak (NH4/NH3), czy azotyny (NO2).

Po czym poznać niedobory lub nadmiar No3 w akwarium

Niedobory azotu w akwariach zdarzają się bardzo często i można je poznać po zwolnieniu tempa wzrostu roślin, a następnie jego zahamowaniu. Bardzo często liście dolne roślin zaczynają żółknąć, ponieważ następuje odpływ azotu do liści nowych. W kolejnych etapach żółta blaszka liściowa zaczyna degradować i zmienia kolor na  czarny. Nowe liście roślin zaczynają się wybarwiać i zmieniają kolor na czerwony, gdyż nie mają odpowiedniej ilości azotu do wyprodukowania chlorofilu.

Nadmiar NO3 jest najczęściej efektem niedoboru innych składników odżywczych, ponieważ to właśnie azot pobudza metabolizm roślin, a więc również pozostałe składniki wymagane do wzrostu muszą być dostarczone w optymalnych ilościowych. Jeśli ich brakuje, to pojawiają się problemy w postaci podwyższonego poziomu NO3. Co ciekawe, nadmiar NO3 nie będzie stanowił problemu dla roślin, ale dla ryb już tak, więc widać, że zawsze lepiej zadbać o jego optymalnym poziom.

Co zrobić kiedy jest nadmiar lub niedobór No3

W oby przypadkach zawsze należy ustalić, co prowadzić do niedoboru NO3 lub jego nadmiaru w akwarium, a później zabrać się za eliminację problemy. W przypadku niedoboru można też zastosować nawozów do nawożenia akwarium NO3.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?