fbpx

Ostracion Cubicus

Ostracion Cubicus

Ostracion Cubicus nazywany również kosterą guzełkowatą to ryba, która z pewnością przykuwa wzrok ciekawym wyglądem. Należy do rodziny Kosterowatych Ostraciidae, czyli po prostu do ryb rozdymkokształtnych. W warunkach naturalnych Ostracion Cubicus występuje na Indo-Pacyfiku. Dokładniej ryba ta zamieszkuje Zatokę Perską, Morze Czerwone, Afrykę Wschodnią, czy wyspy Hawajskie i Tuamoto. Do tego Ostracion Cubicus jest charakterystycznym gatunkiem dla wysp Ryukyu, czy wyspy Lord Howe. Najczęściej Ostracion Cubicus pojawia się w obszarach przybrzeżnych, wzdłuż raf koralowych, na głębokości od jednego do czterdziestu metrów.

Jak wygląda Ostracion Cubicus

Ostracion Cubicus ma ciało o przekroju kwadratowym. Pod jej skórą znajduje się skorupa, którą tworzą sześciokątne płytki z otworem na oczy, usta i płetwy. Płetwa grzbietowa u tego gatunku ryby jest przesunięta do nasady ogona. W wodzie Ostracion Cubicus najczęściej manewruje za pomocą płetw odbytowych i grzbietowych. Jeśli chodzi o płetwy piersiowe, to przeważnie wykorzystuje je tylko do powolnych manewrów. 

Młode osobniki bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ mają czarne plamy na ciele. Gdy już dojrzewają, to na ciele pojawiają się białe plamy, które mają czarną otoczkę. Samice mają jasnożółte ubarwienie, samce przybierają ciemne odcienie, często brązowo-szare. Ostracion Cubicus w warunkach naturalnych może osiągnąć do 45 cm długości.

Czym żywi się Ostracion Cubicus

Codzienna dieta tego gatunku ryby opiera się na algach morskich. Jednak w hodowli wcale nie trzeba się do nich ograniczać. Ostracion Cubicus nie wzgardzi także skorupiakami, gąbkami, czy małymi rybkami. Dobrym wyborem na pożywienie dla ryby będą też robaki, więc widać, że Ostracion Cubicus nie ma zbyt dużych wymagań jedzeniowych i z jego utrzymaniem poradzi sobie każdy.

Ciekawostka o rybie Pudełko

Choć Ostracion Cubicus jest atrakcyjną rybą, to w przypadku zagrożenia uwalnia toksyny. Dlatego, jeśli ktoś myśli o jej hodowli wraz z innymi gatunkami, to warto się dobrze zastanowić, ponieważ może stanowić dla nich realne zagrożenie.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?