fbpx

PO4 w akwarium morskim

Dbanie o akwarium morskie oraz o żyjące w nim stworzenia nie ogranicza się wyłącznie do utrzymania czystości w zbiorniku, czy do dostarczania pożywienia. Trzeba jeszcze kontrolować skład i ilość substancji, które znajdują się w samej wodzie, w tym również PO4. Jak zrobić to dobrze? Nasz tekst może dostarczyć Ci przydatnych informacji, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Znaczenie PO4 w akwarium morskim

PO4, czyli fosforany są niezbędne w akwarium morskim, ponieważ są obecne we wszystkich systemach naturalnych i są podstawowym budulcem życia. Niestety jeśli jest ich za dużo, to pojawia się zagrożenie dla całego akwarium morskiego. Dlatego priorytetem powinno być utrzymanie PO4 na optymalnym poziomie. Wyjątek od reguły stanowią akwaria bez rafy koralowej, ponieważ fosforany nie szkodzą bezpośrednio rybom, ale rafie koralowej już tak.

Ile powinno wynosić PO4 w akwarium

Ile zatem powinno wynosić PO4 w akwarium morskim? Jakie stężenie będzie odpowiednie dla naszego pojemnika? Podaje się, że akceptowalne stężenie dla akwarium z rafą koralową wynosi maksymalnie 0,02 ppm. Co ważne, już stężenie 0,1 ppm może doprowadzić do szkód na koralach, więc lepiej nie ryzykować.

Jak badać PO4 w akwarium

Na pierwszy rzut oka badanie stężenia fosforanów może wydawać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli stawia się pierwsze kroki w akwarystyce morskiej. Jednak wystarczy poświęcić trochę czasu na zgłębienie zagadnienia, by zauważyć, że jest to banalnie proste. 

Wszystko dlatego, że stężenie PO4 w akwariach można badać za pomocą specjalnych zestawów, które czekają w sklepach z akwarystyką morską. Trzeba przy tym pamiętać, że nie będą to zestawy, które zapewnią nam dokładne pomiaru, ale i tak w porę zaalarmują o podnoszeniu się stężenia fosforanów w akwarium.

Co zrobić jeżeli PO4 jest wysokie

W pierwszej kolejności należy ustalić, co prowadzi do zwiększenia poziomu PO4 w akwarium morskim. Dobrą praktyką jest również odkurzenie podłoża na dnie akwarium. Dodatkowo należy też pamiętać o regularnej wymianie wody.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?