Siganus Magnificus powszechnie nazywamy lisogłowem wspaniałym, to gatunek morskiej ryby promieniopłetwej, która należy do rodziny Siganidae (Syganowate). W naturalnych warunkach Siganus Magnificus występuje na wschodnich częściach Oceanu Indyjskiego. Z całą pewnością gatunek ten został zarejestrowany na archipelagu Mergui w Mjanmie, czy na wyspach Surin i Similan w Tajlandii.
Siganus Magnificus może występować również wokół Andamonów, czy Nikobarów. Jednak to nie wszystko, ponieważ wskazuje się, że Siganus Magnificus może występować także na Jawie, czy Sumatrze, ale te nie zostało jeszcze potwierdzone. Gatunek ten preferuje rafy koralowe na głębokości od 2 do 30 m. Najczęściej można go spotkać na osłoniętych rafach wśród rozgałęzionych koralowców.
Jak wygląda Siganus Magnificus
Siganus Magnificus jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających akwarystów i duża w tym zasługa samego wyglądu ryby, czy jej kolorystyki. Siganus Magnificus ma wydłużony korpus i niezwykle jasny kolor. Przód tułowia i głowa ryby ubarwione są na biało z lekkim liliowym odcieniem. Góra część ciała jest z kolei ciemna, prawie czarna.
Na głowie, od tyłu do pyska, przez oko przechodzi szeroki pasek w czarnym kolorze, zaś w okolicy płetwy grzbietowej można zauważyć zamazaną ciemną plamę. Siganus Magnificus maksymalnie osiąga 24 cm długości, ale najczęściej można zauważyć, że gatunek też ma 20 cm długości.
Czym żywi się Siganus Magnificus
W naturalnych warunkach Siganus Magnificus żywi się głównie takimi gatunkami glonów jak valonia. Jednak na tym nie koniec, ponieważ nie pogardzi też wodorostami, krewetkami, artemią, czy małżami i mięsem kałamarnicy. Do tego warto sięgać po specjalistyczny pokarm suchy, w szczególności po ten, który zawiera spirulinę, solowiec, czy plankton.
Ciekawostka o Borsuku
Siganus Magnificus ma trujące kolce na płetwie grzbietowej, odbytowej i brzusznej. Dlatego nie należy brać ryby gołymi rękami, ponieważ rany po ukłuciu są bardzo bolesne i niestety goją się przez bardzo długi czas.