fbpx
Zoanthus

Zoanthus to kolonialne koralowce miękkie, które są dość łatwe w utrzymaniu. Dlatego tak chętnie są brane pod uwagę przez początkujących akwarystów, jak i przez tych, którzy nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na ich pielęgnację. W naturalnych warunkach Zoanthus zamieszkuje  płytkie wody środowisk rafowych oraz strefy pływów. W większej ilości można go spotkać w morzach tropilanych. Jest to gatunek powszechny na Indo-Pacyfiku oraz na Karaibach.

Jak wygląda Zoanthus

Zoanthus występuje w oszałamiającej gamie wzorów i kolorów. Najczęściej rośnie w koloniach i tworzy zwarte kobierce. Koralowiec ma okrągłe kształty z kolorowym oczkiem w środku oraz krótkie polipy. Można natrafić na naprawdę szeroką paletę barw – od szaro-brunatnego, po jaskrawo zielone (fluoryzujące w świetle UV), fioletowe, różowe, zielone, czy nawet pomarańczowe lub niebieskie odmiany zoanthusów.

Czym żywi się Zoanthus

Zoanthus odżywia się przez zookstantele, czyli przez glony, z którymi żyją w symbiozie. Jednak to nie wszystko, ponieważ koralowiec pobiera także pokarm z wody z zooplanktonu. Dokarmianie tego gatunku koralowca nie jest niezbędne, ale doświadczeni akwaryści wskazują, że pozytywnie wpływa na wzrost, czy nawet wybarwienie polipów. Jeśli zatem sięgnie się po odpowiedni pokarm, to można się spodziewać, że Zoanthus nie będzie miał trudności z rozwojem. Wręcz przeciwnie zauważyć będzie można łatwy i szybkie rozrost, a na tym właśnie powinno zależeć każdemu akwaryście.

Ciekawostka o koralowcu Zoanthus

Zoanthus można bardzo łatwo rozmnożyć w warunkach domowych i nie powinien mieć z tym trudności nawet początkujący akwarysta. Jednak przy wszelkiego typu pracach związanych z koralowcem zawsze należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre odmiany Zoanthusa są mocno toksyczne. 

Zawierają one w sobie neurotoksynę zwaną palitoksyną, która może być wyjątkowo szkodliwa i doprowadzić nawet do zatrucia. Dlatego zawsze warto sięgać po rękawiczki, a nawet po okulary, ponieważ to właśnie one zapewnią odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnym wpływem neurotoksyny.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?