fbpx

Chaetodon Semilarvatus

Chaetodon Semilarvatus

Chaetodon Semilarvatus nazywany również motylem addis, motylem niebieskopoliczkowym lub motylem maskogłowym, to gatunek morskiej ryby z rodziny chetonikowatych. Występuje w północno-zachodnim Oceanie Indyjskim, a dokładniej na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. 

Chaetodon Semilarvatus najczęściej można spotkać na wewnętrznych i zewnętrznych stokach raf koralowych, w szczególności tych, które są mocno porośnięte roślinnością wodną. Chaetodon Semilarvatus pływa w parach lub w grupach do 8 ryb na głębokości do  20 m. w ciągu dnia motyl niebieskopoliczkowy chętnie odpoczywa między polipami koralowców, a gdy nadchodzi zmierz, to dopiero zaczynają być aktywne.

Jak wygląda Chaetodon Semilarvatus

Chaetodon Semilarvatus ma bardzo atrakcyjny wygląd i ubarwienie, więc są chętnie wybierane przez akwarystów. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest krążkowate ciało z małym pyszczkiem w kolorze cytrynowym. Boki Chaetodona Semilarvatusa ozdobione są cienkimi, podłużnymi i falistymi paskami w kolorze pomarańczowym oraz siateczkowym wzorem, który składa się z ciemnego obramowania łuskach. 

Z tyłu płetwy grzbietowej oraz na krawędzi płetwy odbytowej zauważyć można cienkie, ciemnoniebieskie paski. Wokół oczu i w dół głowy rozciąga się niebieska plamka, która nieco przypomina policzek (stąd też nazwa motyla niebieskopoliczkowego). W warunkach naturalnych Chaetodon Semilarvatus osiąga zwykle do 23 cm, zaś w hodowli jego wielkość nie przekracza zwykle 20 cm.

Czym żywi się Chaetodon Semilarvatus

Chaetodon Semilarvatus to gatunek, który chętnie zjada różnorodny pokarm. Można śmiało mu podawać kryl, artemię, czy mysis. To jednak dopiero początek, ponieważ spokojnie można też sięgać po pokarm mrożony, czy pokarm suchy. Chaetodon Semilarvatus chętnie podskubuje też polipy korali, więc aby tego uniknąć, należy karmić rybę mrożonkami z dodatkiem mielonego mięsa małży.

Ciekawostka o Chaetodon Semilarvatus

Chaetodon Semilarvatus jest gatunkiem jajorodnym, który podczas tarła tworzy pary. Co ciekawe, to jeden z nielicznych gatunków ryb, które dobierają się w trwałe pary.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?