Blog
Zebrasoma Flavescens
Zebrasoma flavescens to jeden z najpopularniejszych pokolców spotykany w akwariach. Naturalnie zamieszkuje rafy Oceanu Spokojnego, w szczególnie te, które są bogato porośnięte koralami. Preferuje raczej płytsze wody, ale zdarzają się przypadki, gdzie można je spotkać także na głębokości ponad czterdziestu metrów.
Jak wygląda Zebrasoma Flavescens
Zebrasoma flavescens ma jaskrawo żółte ubarwienie, niektórzy mówią, że w kolorze kanarkowej żółci. Dzięki temu ubarwieniu nie tylko jest w stanie zachwycić najbardziej wymagających, ale również przyciąga wzrok. To dzięki niemu zyskała też potoczną nazwę „żółka”.
Co ciekawe, ubarwienie rybki zmienia się wraz z porą dnia. W ciągu dnia jest intensywnie żółta, natomiast w nocy jej ubarwienie zaczyna blaknąć, a na ciele pojawia się ciemniejsza plama. Dodatkowo budowa ciała Zebrasomy flavescens jest podobna do Zebrasomy scopas, więc nietrudno o pomyłkę, zwłaszcza jeśli nie posiadamy zbyt szerokiej wiedzy.
Ryby z gatunku Zebrasoma flavescens w naturze dorastają aż do 20 cm. Jest to gatunek wyjątkowo aktywny, więc wybierając zbiornik, warto mieć na uwadze, że Zebrasoma flavescens będzie potrzebować odpowiedniej ilości miejsca do pływania.
Czym żywi się Zebrasoma Flavescens
W naturalnych warunkach Zebrasoma flavescens głównie żywi się glonami, które porastają nasłonecznione dna morskie. Jeśli zatem zdecydujemy się na hodowlę tego gatunku ryb, to warto zadbać o odpowiednią ilość pokarmów roślinnych w diecie. Nie powinno w niej zabraknąć alg nori, czy glonów z gatunku Spirulina. Dieta roślinna może być też uzupełniana o dietę mięsną w postaci mrożonek, ale pamiętamy, by nie stanowiła ona głównego pokarmy dla Zebrasoma flavescens.
Ciekawostka o Flavie
Warto wspomnieć, że Zebrasoma flavescens zjada wszystkie glony znajdujące się w zbiorniku. Dzięki temu w łatwy sposób można pozbyć się również tych niechcianych gatunków. Dodatkowo mamy do czynienia z rybą, która jest agresywna wobec innych przedstawicieli swojej rodziny. Jeśli zatem w zbiorniku będzie już inny pokolec, to kolejne powinniśmy wpuszczać bardzo ostrożnie.