fbpx
Naso elegans

Naso elegans to gatunek ryby słonowodnej z rodziny pokolcowatych, która naturalnie występuje na płytkich wodach raf koralowych. Ten gatunek ryb jest szeroko rozprzestrzeniony w okolicach Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Zatem naturalnie  Naso elegans można spotkać w Afryce Wschodniej, czy nawet na Bali i Indonezji. Jednak są pewne wyjątki od reguły, ponieważ na próżno szukać Naso elegans w Zatoce Omańskiej, Zatoce Perskiej, czy w Indiach.

Jak wygląda Naso Elegans

Naso elegans ma ciało spłaszczone bocznie, paletkowane. Do jej cech charakterystycznych można zaliczyć duże, wysoko umieszczone oczy, czy płetwę ogonową z czarnymi obrzeżami oraz dwiema pomarańczowymi plamami znajdującymi się u jego nasady, które rozdzielają biały obszar. Również obszar od oczu do pyszczka jest charakterystycznie zabarwiony i jak się przypatrzymy, to dostrzeżemy w nim zarys nosa. 

W naturalnych warunkach Naso elegans może osiągnąć nawet do 45 cm. Jeśli zatem myślimy o hodowli tego gatunku rybek, to lepiej rozważniej wybierać zbiornik, ponieważ mała rybka będzie potrzebować niewielkiej ilości miejsca. Jeśli już podrośnie, to jej oczekiwania także się zmienią i wtedy będziemy musieli myśleć o wymianie akwarium.

Czym żywi się Naso Elegans

Jak wszystkie pokolce, tak samo i Naso elegans wymaga dużego udziału pokarmów roślinnych w diecie. W naturalnych warunkach jego pokarm stanowią glony porastające skałę. Chętnie też zjada inne pokarmy roślinne, w tym prasowane algi morskie, lasonogi, czy artemię. Dodatkowo codzienna dieta Naso elegans może być wzbogacona o pokarmy zwierzęce, ale pamiętamy, by nie przesadzać z ich podażą. Optymalny rozkład diety to 70% pokarm pochodzenia roślinnego, a 30% pokarm pochodzenia mięsnego i tego warto się trzymać.

Ciekawostka o Naso Elegans

Naso elegans to przykład ryby o dość agresywnym charakterze wobec innych pokolcowatych. Dlatego zaleca się umieszczenie jednego osobnika na akwarium. To jednak nie oznacza, że musimy rezygnować z innych gatunków rybek. Okazuje się, że Naso elegans świetnie „dogaduje się” z innymi mieszkańcami, wręcz staje się bardzo łagodny, więc śmiało można łączyć różne gatunki.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?