Amphiprion Ocellaris występuje także pod nazwami amfipriona plamistego, błazenka plamistego lub błazenka okoniowego. To atrakcyjnie ubarwiona ryba morska z rodziny garbikowatych, zaliczana do błazenków. Choć bywa hodowana w akwariach morskich, to warto wiedzieć, że można ją spotkać naturalnie na rafach koralowych.
Przede wszystkim mowa tutaj o rafach koralowych Australii, Filipin, Indonezji, czy Malezji. To jednak dopiero początek, ponieważ błazenek plamisty spotykany jest również na rafach koralowych Morza Andamańskiego, Oceanu Indyjskiego, zachodniego Pacyfiku, czy wyspy Ryukyu. Do tego dochodzi też Singapur, Tajlandia, czy Tajwan.
Jak wygląda Amphiprion Ocellaris
Amphiprion Ocellaris to jasnopomarańczowa rybka, która ma na swoim ciele trzy białe pasy z czarnymi obrzeżami (środkowy z nich ma kształt trójkątny). Podobne, ale nieco szersze obrzeżenie występuje na płetwach. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest to, że żyją w symbiozie z ukwiałami.
Stanowi to dość ciekawy przypadek, ponieważ ukwiały są groźne praktycznie dla wszystkich gatunków ryb przez to, że w swoich czułkach mają parzydełka, które po dotknięciu wypuszczają setki harpuników z jadem porażającym ofiarę. Wyjątek stanowią właśnie amfiriony. Dzięki temu pływają wśród czułków ukwiału i nawet wpływają do jego jamy chłonąco-trawiącej.
Jeśli chodzi o maksymalną długość, to Amphiprion Ocellaris zwykle ma od 9 do 11 cm. Jest to przykład małej rybki, więc również nie trzeba sięgać po duży zbiornik.
Czym żywi się Amphiprion Ocellaris
Amphiprion Ocellaris odżywia się głównie planktonem. Jednak w jego diecie pojawiają się także resztki posiłków ukwiała, ale nie tylko. Okazuje się, że Amphiprion Ocellaris czasem obgryza też martwe czułki ukwiała.
Ciekawostka o błazenku
Błazenki zaliczane są do gatunku długowiecznego – w środowisku naturalnym żyją do 12 lat, zaś w akwarium nawet do 20 lat i dłużej. Jeśli zatem wybór padnie na Amphiprion Ocellaris, to możemy być pewni, że rybka zostanie z nami na dłużej. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak będziemy prowadzili hodowlę i jak będziemy dbali o swoje stworzonko.