Paracanthurus hepatus nazywany również pokolcem królewskim, cyrulikiem lub chirurgiem, to gatunek morskiej ryby okoniokształtnej, która należy do rodziny pokolcowatych. Ten gatunek ryb głównie zamieszkuje okolice raf koralowych Indo-Pacyfiku. Istnieją również wzmianki o tym, że Paracanthurus hepatus występował w rejonach Wielkiej Rafy Koralowej, a także na rafach koralowych Nowej Kaledonii, Japonii, Samoa, czy wschodniej Afryki. Niestety nie stwierdzono tam nadmiernej liczebności, więc najczęściej podaje się jak miejsce występowania okolice raf koralowych Indo-Pacyfiku.
Jak wygląda Paracanthurus Hepatus
Paracanthurus hepatus ma ciało typowe dla swojego gatunku, a więc przybiera zabarwienie w kolorze niebieskim. Płetwa ogonowa jest intensywnie żółta, u niektórych osobników również płetwa piersiowa. Po obu stronach ciała Paracanthurusa hepatus od oka w kierunku ogona biegnie czarna pręga, która w środkowej partii ciała tworzy cylindryczne zapętlenie.
Ta sama pręga tworzy obrzeżenie żółtej płetwy ogonowej, co robi spektakularne wrażenie. Głowa Paracanthurusa hepatus jest krótka, wciśnięta w ciało, tępo zakończona pyskiem, który przypomina dziób papugi.
Paracanthurus hepatus dorasta do 30 cm długości, więc to takie średniej wielkości gatunek. Jednak wybierając akwarium warto mieć na uwadze, że z czasem mała rybka urośnie i będzie potrzebować znacznie więcej miejsca do pływania.
Czym żywi się Paracanthurus Hepatus
Dieta młodego osobnika Paracanthurusa hepatus składa się głównie z planktonu. W przypadku dorosłych osobników dieta jest już znacznie bogatsza i wskazuje się, że mogą zjeść praktycznie wszystko – zaczynając od planktonu, a kończąc na algach. W warunkach hodowlanych warto zadbać o to, aby w codziennej diecie Paracanthurus hepatus nie zabrakło mrożonego krylu, czy artemii.
Ciekawostka o Hepatusie
Paracanthurus hepatus to jedyny przedstawiciel rodzaju Paracanthurus. Jeśli zatem marzy nam się posiadanie wyjątkowego gatunku, który dodatkowo jest barwny, to zdecydowanie Paracanthurus hepatus warto brać pod uwagę.