fbpx

Paracanthurus Hepatus

Paracanthurus hepatus

Paracanthurus hepatus nazywany również pokolcem królewskim, cyrulikiem lub chirurgiem, to gatunek morskiej ryby okoniokształtnej, która należy do rodziny pokolcowatych. Ten gatunek ryb głównie zamieszkuje okolice raf koralowych Indo-Pacyfiku. Istnieją również wzmianki o tym, że Paracanthurus hepatus występował w rejonach Wielkiej Rafy Koralowej, a także na rafach koralowych Nowej Kaledonii, Japonii, Samoa, czy wschodniej Afryki. Niestety nie stwierdzono tam nadmiernej liczebności, więc najczęściej podaje się jak miejsce występowania okolice raf koralowych Indo-Pacyfiku.

Jak wygląda Paracanthurus Hepatus

Paracanthurus hepatus ma ciało typowe dla swojego gatunku, a więc przybiera zabarwienie w kolorze niebieskim. Płetwa ogonowa jest intensywnie żółta, u niektórych osobników również płetwa piersiowa. Po obu stronach ciała Paracanthurusa hepatus od oka w kierunku ogona biegnie czarna pręga, która w środkowej partii ciała tworzy cylindryczne zapętlenie. 

Ta sama pręga tworzy obrzeżenie żółtej płetwy ogonowej, co robi spektakularne wrażenie. Głowa Paracanthurusa hepatus jest krótka, wciśnięta w ciało, tępo zakończona pyskiem, który przypomina dziób papugi.

Paracanthurus hepatus dorasta do 30 cm długości, więc to takie średniej wielkości gatunek. Jednak wybierając akwarium warto mieć na uwadze, że z czasem mała rybka urośnie i będzie potrzebować znacznie więcej miejsca do pływania.

Czym żywi się Paracanthurus Hepatus

Dieta młodego osobnika Paracanthurusa hepatus składa się głównie z planktonu. W przypadku dorosłych osobników dieta jest już znacznie bogatsza i wskazuje się, że mogą zjeść praktycznie wszystko – zaczynając od planktonu, a kończąc na algach. W warunkach hodowlanych warto zadbać o to, aby w codziennej diecie Paracanthurus hepatus nie zabrakło mrożonego krylu, czy artemii.

Ciekawostka o Hepatusie

Paracanthurus hepatus to jedyny przedstawiciel rodzaju Paracanthurus. Jeśli zatem marzy nam się posiadanie wyjątkowego gatunku, który dodatkowo jest barwny, to zdecydowanie Paracanthurus hepatus warto brać pod uwagę.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?