Entacmaea Quadricolor to jeden z najpiękniejszych ukwiałów. Należy on do ukwiałów symbiotycznych, co oznacza, że lubi wchodzić w symbiozę z rybami, a dokładniej mówiąc z tymi, które należą do gatunku amphiprion ocellaris. Entacmaea Quadricolor to idealny gatunek do akwarium, ale warto wspomnieć, że naturalnie występuje w wodach Morza Czarnego, rozciągają się wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej. Entacmaea Quadricolor zamieszkuje także wybrzeże Australii, Japonii, czy nawet Mikronezji.
Najczęściej dostrzeżemy ukwiał w sąsiedztwie raf koralowych (na głębokości do 40m). Im płytsza głębokość, tym większe skupisko ukwiału.
Jak wygląda Entacmaea Quadricolor
Cechą charakterystyczną Entacmaea Quadricolor są bąbelki pokrywające końce jej macek. Co ciekawe, pęcherzyki mogą przybierać bardzo różne kolory – od czerwonego, po różowy, pomarańczowy, a na sałatowym lub ceglastym kończąc. Do tego niektóre gatunki są aż czterokolorowe, co niewątpliwie zachwyci nawet najbardziej wymagających hodowców.
Wielkość osobników uzależniona jest od warunków hodowli, więc często od tego, jak dokładnie przygotujemy akwarium. Ogólnie podaje się, że Entacmaea Quadricolor może osiągnąć do 50 cm średnicy, ale zdarzają się też przypadki, gdzie mamy do czynienia z małymi polipami o szerokości do 2-3 cm i krótkimi mackami.
Czym żywi się Entacmaea Quadricolor
Entacmaea Quadricolor sam zaopatruje się w składniki odżywcze w procesie fotosyntezy, ale okresowo może potrzebować dodatkowego odżywiania. W takich przypadkach konieczne będzie sięgnięcie po rozdrobnione ryby, krewetki, czy części pokarmu dla koralowców. Dieta Entacmaea Quadricolor może opierać się też na mięsie z artemii, czy mięczaków.
Ciekawostka o Ukwiale
Entacmaea Quadricolor należy do organizmów samotniczych. Nie toleruje sąsiedztwa i może poparzyć tych, z którymi będzie musiał dzielić zbiornik. Jak jednak już wspomnieliśmy, istnieją też gatunki, z którymi dobrze się dogaduje. Mowa tutaj oczywiście o amphiprion ocellaris. Jeśli zatem mamy w planach wykorzystanie Entacmaea Quadricolor, to tylko w połączeniu z przedstawicielami tego gatunku.