Archaster typicus to gatunek rozgwiazdy, który zaliczany jest do rodziny archasteryjskich. Powszechnie Archaster typicus nazywany jest również gwiazdą piaskową lub gwiazdą przesiewającą piasek, ale nazwy te są również stosowane do rozgwiazd z rodzaju Astropecten, co może być bardzo mylące. Archaster typicus występuje w płytkich wodach Australii, Chin, Filipin, Hawaii, czy Indonezji. To jednak dopiero początek, ponieważ ten gatunek rozgwiazdy naturalnie występuje też na Myanmar, w Indopacyfiku, Japonii, czy na wodach Singapuru. Do tego dochodzą też zachodnie wody Oceanu Indyjskiego, Morza Andamańskiego, czy Kaledonii.
Jak wygląda Archaster Typicus
Archaster typicus to pięciokończynowa gwiazda z długimi, lekko zwężającymi się ramionami, które zakończone są spiczastymi końcami. Czasami pojawiają się trzy, cztery, a nawet sześcioramienne osobniki. Ogólnie jej kolor jest szary lub brązowawy, ale pojawiają się także ciemniejsze lub jaśniejsze plamy, które czasami tworzą wzór szewronu. Spód rozgwiazdy jest blady, a ciało lekko napompowane.
W pobliżu środka dysku znajduje się madreporyt w białym odcieniu, zaś górną powierzchnię ramion pokrywają małe płyty pancerza, które ułożone są w równoległe rzędy. Archaster typicus ma też kolce, które są ułożone w marginalną obwódkę.
Jeśli chodzi o rozmiar, to dorosłe osobniki Archastera typicusa mogą dorastać nawet od 12 do 15 cm średnicy. Choć nie jest to imponująca wielkość, to i tak wystarczy, by wzbogacić nasze akwarium.
Czym żywi się Archaster Typicus
Archaster typicus żywi się głównie detrytusem, choć to wcale nie oznacza, że jego dieta kończy się na nim. Okazuje się, że mamy do czynienia ze stworzeniem wodnym, które ma bardzo małe wymagania i jest w stanie zjeść wszystko, na co się natknie. Dzięki temu staje się bardzo przydatnym stworzeniem, ponieważ może oczyścić dno piaszczystego zbiornika.
Ciekawostka o Rozgwieździe piaskowej
Choć podaje się, że dorosłe osobniki tego gatunku rozgwiazdy mogą dorastać od 12 do 15 cm średnicy, to najczęściej samce są mniejsze od samic. Nie będzie zatem trudności ze stwierdzeniem, z jakim dokładnie osobnikiem mamy do czynienia.