fbpx

Diodon Holocanthus

Diodon holocanthus

Diodon Holocathus to rodzaj morskich ryb rozdymkokształtnych, które należą do rodziny najeżkowatych (Diodontidae). Nic więc dziwnego, że powszechnie na Diodon Holocathus mówi się  najeżka. Gatunek ten jest mieszkańcem Zachodniego Atlantyku i można go spotkać jednakowo na Kanadzie, Florydzie (USA), wyspie Bahama, czy nawet w Brazylii. To jednak dopiero początek, ponieważ Diodon Holocathus występuje również na Morzu Czerwonym, na Madagaskarze, czy Mauritiusie. 

Do tego dochodzi też Wschodni Atlantyk (łącznie z południową częścią Afryki) oraz Pacyfik – od południowych rejonów Japonii, po wyspy Lord Howe, a na wschodzie Hawaii kończąc. Diodon Holocathus jest gatunkiem, który stale przebywa w rejonach raf koralowych, jednakowo na piaszczystych, jak i twardych podłożach. Spotkać go można na głębokości do 50 metrów, ale najczęściej przebywa na dużo płytszych partiach wód.

Jak wygląda Diodon Holocanthus

Cechą charakterystyczną dorosłych osobników tego gatunku ryby są ciemne plamy oraz wiele niedużych kropek, które ułożone są na bokach i grzbiecie ryby (pomiędzy kolcami). Same płetwy nie posiadają już nakrapiania, ale pomiędzy pyskiem a płetwą grzbietową ryba ma kilka kolców (nawet od 14 do 16). Na głowie Diodon Holocathus ma dwa szerokie paski, które przechodzą też przez oczy. 

Diodon Holocathus może osiągnąć maksymalnie do 50 cm długości, więc to nie mało jeśli myślimy o hodowli tego gatunku. Na pewno warto uwzględnić to przy wyborze akwarium, ponieważ o ile mała rybka nie potrzebuje dużo miejsca do pływania, tak dorosły osobnik najeżka już będzie miał inne oczekiwania.

Czym żywi się Diodon Holocanthus

Dieta najeżka składa się głównie z mięczaków, jeżowców, czy krabów pustelników. Nie wzgardzi również polipami madreporowymi, czy innymi bezkręgowcami bentosowymi.

Ciekawostka o Najeżce

Osobniki młodociane prowadzą pelagiczny tryb życia, co oznacza, że najczęściej przebywają wśród unoszących się glonów, w tym na przykład z rodzaju Sargassum sp. Do tego Diodon Holocathus nie jest zbyt dobrym pływakiem, więc idealnie sprawdzi się w akwarium.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?