fbpx

Valenciennes Strigata

Valenciennea Strigata

Valenciennea Strigata to gatunek ryby słodkowodnej, która zaliczana jest do rodziny babkowatych. Popularne nazwy obejmują babkę niebieską, czy szybowca proporczykowatego. W naturalnych warunkach Valencienne Strigata występuje w Ocenie Indyjskim i na zachodniej części Oceanu Spokojnego, a dokładniej mówiąc na zewnętrznych lagunach oraz morskiej stronie raf. 

Występuje w różnych podłożach – jednakowo na piasku, gruzie, czy nawet na twardym podłoży. Najczęściej spotkać go można na głębokości od 1 do 25 metrów, a więc mamy do czynienia z gatunkiem preferującym płytkie wody.

Jak wygląda Valenciennea Strigata

Valenciennea Strigata ma charakterystycznie wydłużone ciało o cylindrycznym pokroju. Głowa duża w kolorze cytrynowożółtym, która dodatkowo ubarwiona jest lazurowymi paskami i kropkami. Płetwy grzbietowe pokryte ma wąskimi, naprzemiennie ułożonymi niebieskimi i pomarańczowymi prążkami. Boki ciała są bładożółte, jak i pozostałe płetwy.  

Podaje się, że Valencienne Strigata może osiągnąć do osiemnastu centymetrów długości. Zatem to rybka średniej wielkości, która podczas hodowli nie będzie od nas wymagać wykorzystania zbyt dużego akwarium.

Czym żywi się Valenciennea Strigata

W naturze Valenciennea Strigata żywi się drobnymi bezkręgowcami, ikrą rybią, narybkiem oraz malutkimi rybkami. Specyficzna budowa aparatu gębowego sprawia, że Valencienne Strigata może filtrować piasek przez skrzela i wychwycić z niego bardzo różnorodny pokarm. Jeśli postanowimy hodować ten gatunek w akwarium, to warto wyposażyć się w mrożony plankton, czy krewetki i pamiętać o regularnym karmieniu (co najmniej trzy razy dziennie).

Ciekawostka o Babce kopiącej

Valenciennea Strigata to gatunek zaliczanych do ryb monogamicznych, co oznacza, że najczęściej ją można spotkać w dobranych parach. Dla wielu z nas to nowość, ponieważ zwykle rybki kojarzą nam się z pojedynczymi egzemplarzami. Co więcej, choć mamy do czynienia ze stosunkowo delikatnym gatunkiem, to wymaga on regularnego odrobaczania, ponieważ jest wrażliwy na ataki pasożytów wewnętrznych.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?