fbpx

Lysmata amboinensis

Lysmata Amboinensis

Lysmata amboinensis spotykana też pod nazwą krewetki czyszczącej lub krewetki higienistki to krewetka, która swoją nazwę zawdzięcza sposobowi pobierania pokarmu. Dokładniej mówiąc Lysmata amboinensis zjada pasożyty żerujące na innych zwierzętach morskich, nawet na żarłocznych murenach. 

W naturalnych warunkach ten gatunek krewetek występuje na rafach koralowych w tropikalnych wodach morskich Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego (wraz z Morzem Czerwonym). To jednak nie wszystko, ponieważ Lysmata amboinensis jest też gatunkiem charakterystycznym dla Oceanu Atlantyckiego, a jego występowanie odnotowano w pobliżu Bahamów, na Florydzie, czy nawet w pobliżu Madery. 

Ze względu na piękny wygląd, czy na nieskomplikowaną hodowlę, krewetki te zaczęto hodować w innych rejonach świata, w tym również w Polsce i widać, że coraz chętniej sięgają po nie akwaryści.

Jak wygląda Lysmata Amboinensis

Lysmata amboinensis ma pomarańczowe ubarwienie ciała. Wzdłuż grzbietu zmienia się ono w czerwone z biały pasem. Same szczypce i czułki u krewetki są białe, zaś łuski ogona ozdobione są małymi białymi plamami. Wąsy u Lysmaty amboinensis są w formie antenek w ilości 6 szt. jeśli chodzi o wielkość, to krewetka w warunkach akwariowych może osiągać do 6 cm. 

Choć wydaje się, że Lysmata amboinensis nie będzie potrzebować zbyt dużo przestrzeni, to w pojemniku około 100 litrów zaleca się utrzymanie jednej pary krewetek. Będą stanowić idealny dodatek do spokojnych ryb. Wyjątek od reguły stanowią graniki, ponieważ Lysmata amboinensis stanowi dla nich pokarm.

Czym żywi się Lysmata Amboinensis

Głównym pokarmem dla krewetek są pasożyty żyjące na ciele ryb, czy pokarm, którego nie zjadły. Jednak w warunkach akwariowych warto też pomyśleć o dokarmianiu w postaci siekanej ryby, mięsa skorupiaków, czy nawet specjalnego pokarmu dla krewetek.

Ciekawostka o Krewetce Czyszczącej

Płeć krewetki nie jest wyrażona, ponieważ są hermafrodytami. Tym samym zwykle w akwarium najsilniejsza i najbardziej dorosła Lysmata amboinensis stają się samcem. Samice poznamy dopiero podczas tarła, ponieważ na spodzie ich brzucha wtedy pojawia się zielonkawe jaja.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?