Briareum to rodzaj koralowca miękkiego, który idealnie nadaje się dla osób zaczynających przygodę z akwarystyką. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z gatunkiem, który nie dość, że jest łatwy w utrzymaniu, to prezentuje się bardzo efektownie. W naturalnych warunkach Briareum występuje na Indopacyfiku oraz Oceanie Indyjskim. W hodowli można go spotkać w wielu różnych zakątkach świata, w tym również w Polsce.
Jak wygląda Briareum
Niewątpliwie dużą zaletą tego gatunku koralowca jest bardzo mocne ubarwienie. Jak się bowiem okazuje, Briareum ma polipy silnie, wręcz fluorescencyjnie zielone. Sam koral jest fioletowy, purpurowy. Robi to spektakularne wrażenie, więc na pewno nawet najbardziej wymagający będą zadowoleni z wyboru właśnie tego gatunku. Warto również wspomnieć, że bardzo łatwo można tworzyć szczepki. Wystarczy odciąć kawałek koralowca i przykleić go do skały, a możemy być pewni, że przyjmie się świetnie.
Briareum jest prosty w hodowli i jeśli zapewni mu się dobre warunki, to możemy być pewni, że szybko urośnie i będzie cieszył oczy pięknym widokiem. Jego wielkość może przekroczyć nasze oczekiwania, więc wybierając akwarium, warto mieć na uwadze.
Czym żywi się Briareum
Briareum odżywia się przede wszystkim dzięki zooksantelom. Jednak to wcale nie oznacza, że należy rezygnować z jego karmienia. Dobrym wyborem może okazać się wykorzystanie pokarmu w postaci planktonu.
Ciekawostka o koralowcu Briareum
Mamy do czynienia z gatunkiem, który pozbawiony jest szkieletu. Jego koralowce za to mają wspólną tkankę. Wśród Briareum są gatunki posiadające zooksantelle (fotosyntezujące), jak i ich pozbawione. Zooksantelle to symbiotyczne glony, które mieszczą się w ciele korala i dostarczają mu pokarmu dzięki światłu w procesie fotosyntezy.
Ciekawostką może być też fakt, że Briareum swoim wyglądem zbliżony jest do innych koralowców, więc nietrudno o pomyłkę przy wyborze. Najwięcej trudności mogą mieć oczywiście początkujący, zwłaszcza gdy Briareum będzie występować obok Tubipora musica, czy nawet do Clavularia virdis.