fbpx

Pterois Volitans

Pterois Volitans

Pterois Volitans nazywana ognicą pstrą, skrzydlicą ognistą, skrzydlicą pstrą lub rybą motylem, to drapieżna ryba morska z rodziny skorpenowatych. Choć poławiana jest jako ryba konsumpcyjna, to często trzymana jest w akwariach. W środowisku naturalnym występuje głównie na wschodniej części Oceanu Indyjskiego oraz na zachodniej części Oceanu Spokojnego. 

Najczęściej występuje przy twardym dnie oraz na obrzeżach lagun i raf. Spotkać ją można jednakowo w wodach płytki na 1-2 metrach, jak i w wodach głębokich sięgających do 60 metrów. Pterois Volitans został introdukowany na Florydzie, skąd rozprzestrzenił się wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Później Pterois Volitans zaczął być obserwowany również u wybrzeży Bahamów.

Jak wygląda Pterois Volitans

Ciało ognicy pstrej jest dość silnie spłaszczone po bokach. Promienie płetw piersiowych i pierwszej 

płetwy grzbietowej mogą osiągnąć podobną długość. Połączone są ze sobą wyłącznie u nasady, więc po rozłożeniu nadają rybie charakterystyczny wygląd. Pterois Volitans ma ciało o jaskrawym ubarwieniu, na nim występują też poprzeczne pręgi, które występują także na promieniach płetw. Ubarwienie może być zmienne – od białego, po czerwone lub czarne, najczęściej przystosowane do otoczenia. 

Pterois Volitans może osiągnąć nawet do 45 cm długości, więc to nie mało jak na rybę. Dlatego, jeśli myślimy o jej hodowaniu w akwarium, to warto też przygotować odpowiednim pojemnik, bo z czasem mała rybka zmieni się w większą i będzie potrzebować przestrzeni do pływania.

Czym żywi się Pterois Volitans

Pterois Volitans to drapieżna ryba, więc nie powinno dziwić nikogo, że jej pokarm to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego w codziennym menu nie zabraknie innych ryb, krabów, czy krewetek.

Ciekawostka o Skrzydlicy

Nazwa skrzydlicy i motyla morskiego nawiązuje do tego, jak wyglądają płetwy piersiowe tego gatunku ryby. Jeśli chodzi o ognicę i skrzydlicę ognistą to nawiązanie do ognistego bólu, jaki wywołuje jad Pteroisa Volitans u człowieka.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?