fbpx

Pterois Volitans

Pterois Volitans

Pterois Volitans nazywana ognicą pstrą, skrzydlicą ognistą, skrzydlicą pstrą lub rybą motylem, to drapieżna ryba morska z rodziny skorpenowatych. Choć poławiana jest jako ryba konsumpcyjna, to często trzymana jest w akwariach. W środowisku naturalnym występuje głównie na wschodniej części Oceanu Indyjskiego oraz na zachodniej części Oceanu Spokojnego. 

Najczęściej występuje przy twardym dnie oraz na obrzeżach lagun i raf. Spotkać ją można jednakowo w wodach płytki na 1-2 metrach, jak i w wodach głębokich sięgających do 60 metrów. Pterois Volitans został introdukowany na Florydzie, skąd rozprzestrzenił się wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Później Pterois Volitans zaczął być obserwowany również u wybrzeży Bahamów.

Jak wygląda Pterois Volitans

Ciało ognicy pstrej jest dość silnie spłaszczone po bokach. Promienie płetw piersiowych i pierwszej 

płetwy grzbietowej mogą osiągnąć podobną długość. Połączone są ze sobą wyłącznie u nasady, więc po rozłożeniu nadają rybie charakterystyczny wygląd. Pterois Volitans ma ciało o jaskrawym ubarwieniu, na nim występują też poprzeczne pręgi, które występują także na promieniach płetw. Ubarwienie może być zmienne – od białego, po czerwone lub czarne, najczęściej przystosowane do otoczenia. 

Pterois Volitans może osiągnąć nawet do 45 cm długości, więc to nie mało jak na rybę. Dlatego, jeśli myślimy o jej hodowaniu w akwarium, to warto też przygotować odpowiednim pojemnik, bo z czasem mała rybka zmieni się w większą i będzie potrzebować przestrzeni do pływania.

Czym żywi się Pterois Volitans

Pterois Volitans to drapieżna ryba, więc nie powinno dziwić nikogo, że jej pokarm to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego w codziennym menu nie zabraknie innych ryb, krabów, czy krewetek.

Ciekawostka o Skrzydlicy

Nazwa skrzydlicy i motyla morskiego nawiązuje do tego, jak wyglądają płetwy piersiowe tego gatunku ryby. Jeśli chodzi o ognicę i skrzydlicę ognistą to nawiązanie do ognistego bólu, jaki wywołuje jad Pteroisa Volitans u człowieka.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?