Acropora to mały polip kamienny korala, który należy do rodzaju Cnidaria. Ogólnie opisano ponad 149 gatunków, a niektóre z nich są znane jako koral stołowy, czy koral rogaty. Powszechnie Acropora występuje w regionie Indo-Pacyfiku (ponad 100 gatunków), czy na Karaibach (3 gatunki) i to właśnie tam można go spotkać w płytkich rafach z jasnym światłem i umiarkowanym do wysokiego ruchu wodnego. W hodowli Acropora cieszy się sporym powodzeniem także w innych rejonach świata, w tym również w Polsce.
Jak wygląda Acropora
W zależności od gatunki i lokalizacji, gatunki Acropora mogą rosnąć jako płytki lub smkłe, czy szerokie gałęzie. Podobnie jak inne korale, tak i Acropora mogą występować jako pojedyncze kolonie polipów, które mają około 2 mm szerokości i dzielą się tkankami oraz siatką nerwów.
Jeśli dojdzie do ruchu lub zakłócenia przez potencjalnych drapieżników, to polipy mogą się wycofać do koralowca. Jeśli nic nie zakłóca ich spokoju, to lekko wyrastają. Najpiękniej wyglądają w nocy, ponieważ to właśnie wtedy polip najczęściej się rozciągają, by pomóc w wychwyceniu planktonu, czy materii organicznej z wody.
Większość gatunków Acropora jest brązowa lub zielona, ale zdarzają się też takie, które mają jaskrawe zabarwienie. Warto też zauważyć, że wiele gatunków Acropora rośnie szybko, a pojedyncze kolonie mogą przekroczyć nawet metr w terenie. W dobrze utrzymanym akwarium rafowym również można liczyć na dobre efekty, więc wybierając pojemnik warto mieć to na uwadze.
Czym żywi się Acropora
Wysoki procent potrzeb żywieniowych Acropory uzyskiwany jest przez fotosyntezę, ale i tak trzeba pamiętać o regularnym karmieniu, bo to właśnie on pozwala zapewnić optymalny wzrost, czy odpowiednie zabarwienie. W diecie Acropory zatem nie powinno zabraknąć aminokwasów, małego zooplanktonu, czy ryb.
Ciekawostka o koralowcu Acropora
Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mamy do czynienia z gatunkiem, który potrafi żyć w symbiozie z algami. Symbiodinium, bo to właśnie o nich mowa, żyją w komórkach Acropora i wytwarzają energię dla zwierząt w procesie fotosyntezy.