fbpx
Acanthastrea

Acanthastrea w skrócie Acana to rodzaj dużych koralowców, które należą do rodziny Lobophylliidae. W naturalnych warunkach Acana występuje na terenie Australii, ale nie tylko. Okazuje się, że mamy do czynienia z gatunkiem koralowców, które często występują również na Indopacyfiku, czy Wyspie Salomona. Acanthastrea cieszy się sporym powodzeniem wśród hodowców na różnych zakątkach świata, w tym również w Polsce.

Jak wygląda Acanthastrea

Acanthastrea to koralowiec, który swoim wyglądem jest podobny do innych blisko spokrewnionych korali, w tym na przykład do niektórych z rodziny Favidae. To oczywiście może utrudniać identyfikację, zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z akwarystyką, ale skorzystanie z pomocy fachowca na pewno pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości. 

Wszystko dlatego, że to właśnie doświadczeni akwaryści wiedzą, że większość z przedstawicieli Acanthastrea to koralowce o okrągłym lub kanciastym kształcie, których rozmiar nie przekracza od 8 do 15 mm. W pobliżu ściany koralowca przegrody są grube, w pobliżu kolumelli stają się cienkie i mają wysokie zęby. Same polipy są przedłużane wyłącznie w nocy. 

Nie sposób też pominąć pięknego ubarwienia, czy tolerancyjności, co sprawia, że koralowce potrafią się przystosować do odmiennych niż w przyrodzie warunków. Jednak jest to dość kapryśny gatunek, co oznacza, że nie lubi zbyt bliskiego sąsiedztwa innych korali i lepiej mieć to na uwadze.

Czym żywi się Acanthastrea

Acanthastrea nie wymaga karmienia, ale żeby osiągnąć szybkie przyrosty warto pomyśleć o dokarmianiu zooplanktonem lub innym drobnym pokarmem mięsnym. Co ważne, pokarm należy podawać tylko raz w tygodniu. Poza tym warto też pomyśleć o suplementacji wapnia, strontu i innych pierwiastków śladowych.

Ciekawostka o koralowcu Acanthastrea

Acanthastrea to grupa korali, w której wyróżniono wiele różnych gatunków. Jeszcze do niedawna rodzaj ten zaliczany był do rodziny Mussidae, ale ostatnio zaszły pewne zmiany i w klasyfikacji rodzaj Acanthastrea został dopisany do rodziny Lobophylliidae. 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?