Acanthastrea w skrócie Acana to rodzaj dużych koralowców, które należą do rodziny Lobophylliidae. W naturalnych warunkach Acana występuje na terenie Australii, ale nie tylko. Okazuje się, że mamy do czynienia z gatunkiem koralowców, które często występują również na Indopacyfiku, czy Wyspie Salomona. Acanthastrea cieszy się sporym powodzeniem wśród hodowców na różnych zakątkach świata, w tym również w Polsce.
Jak wygląda Acanthastrea
Acanthastrea to koralowiec, który swoim wyglądem jest podobny do innych blisko spokrewnionych korali, w tym na przykład do niektórych z rodziny Favidae. To oczywiście może utrudniać identyfikację, zwłaszcza tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z akwarystyką, ale skorzystanie z pomocy fachowca na pewno pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości.
Wszystko dlatego, że to właśnie doświadczeni akwaryści wiedzą, że większość z przedstawicieli Acanthastrea to koralowce o okrągłym lub kanciastym kształcie, których rozmiar nie przekracza od 8 do 15 mm. W pobliżu ściany koralowca przegrody są grube, w pobliżu kolumelli stają się cienkie i mają wysokie zęby. Same polipy są przedłużane wyłącznie w nocy.
Nie sposób też pominąć pięknego ubarwienia, czy tolerancyjności, co sprawia, że koralowce potrafią się przystosować do odmiennych niż w przyrodzie warunków. Jednak jest to dość kapryśny gatunek, co oznacza, że nie lubi zbyt bliskiego sąsiedztwa innych korali i lepiej mieć to na uwadze.
Czym żywi się Acanthastrea
Acanthastrea nie wymaga karmienia, ale żeby osiągnąć szybkie przyrosty warto pomyśleć o dokarmianiu zooplanktonem lub innym drobnym pokarmem mięsnym. Co ważne, pokarm należy podawać tylko raz w tygodniu. Poza tym warto też pomyśleć o suplementacji wapnia, strontu i innych pierwiastków śladowych.
Ciekawostka o koralowcu Acanthastrea
Acanthastrea to grupa korali, w której wyróżniono wiele różnych gatunków. Jeszcze do niedawna rodzaj ten zaliczany był do rodziny Mussidae, ale ostatnio zaszły pewne zmiany i w klasyfikacji rodzaj Acanthastrea został dopisany do rodziny Lobophylliidae.