Blog
Rhinecanthus Aculeatus
Rhinecanthus aculeatus występuje również pod nazwą rogatnicy Picasso, nosieca, rożca smużkowego lub różka smużkowego. To gatunek morskiej ryby rozdymkokształtnej, która należy do rodziny rogatnicowatych (Balistidae). Rhinecanthus aculeatus występuje naturalnie na wchodnim rejonach Oceanu Atlantyckiego, a dokładniej mówiąc od Senegalu po Afrykę Południową.
Rhinecanthus aculeatus można spotkać także na Oceanie Indyjskim i zachodniej części Oceanu Spokojnego – od Morza Czerwonego, po Afrykę Wschodnią, Afrykę Południową, w tym również na Seszelach, czy Magadaskarze.
Jak wygląda Rhinecanthus Aculeatus
Rhinecanthus aculeatus tworzy odmiany lokalne, które mogą różnić się między sobą wyglądem. Tym samy w zależności od tego, gdzie występuje ten gatunek ryb, to możemy spodziewać się różnorodnego ubarwienia. Wszystkie lokalne odmiany rogatnicy Picassa łączy jedna cecha – mają taki sam układ smug i plam, które przypominają szkice Pabla Picassa.
Nic więc dziwnego, że właśnie taka nazwa pojawia się ilekroć mówimy o Rhinecanthusie aculeatus. Ryba ta ma oczy znacznie oddalone od otworu gębowego, a także 3 kolce w pierwszej płetwie grzbietowej, które różnią się między sobą długością.
Druga płetwa grzbietowa wsparta jest na 23-26 miękkich promieniach, zaś płetwa odbytowa rozpostarta jest na 21-23 promieniach miękkich. Dodatkowo na każdym z boków trzonu ogonowego zauważyć można rzędy drobnych, ale jakże ostrych kolców.
Rhinecanthus aculeatus może osiągnąć maksymalnie do 30 cm długości. Jednak najczęściej jego długość nie przekracza połowy podanej wielkości, więc przeciętnie jest to zaledwie 15 cm.
Czym żywi się Rhinecanthus Aculeatus
Rhinecanthus aculeatus żywi się głównie mięczakami, a dokładniej mówiąc jego ulubionym posiłkiem się małże. Jednak w codziennej diecie może pojawiać się też wiele innych organizmów, zaczynając od ryb, a na koralowcach kończąc.
Ciekawostka o rogatnicy Picasso
Niezależnie od tego, czy Rhinecanthus aculeatus będzie odpoczywać, czy spać, to będzie leżał na dnie nieruchomo, na boku swojego ciałka. Jeśli coś wzbudzi jej niepokój, to będzie wydawać głośne, turkoczące dźwięki.