fbpx

Acanthurus Leucosternon

Acanthurus Leucosternon

Acanthurus Leucosternon nazywane również pokolcem białobrodym oraz pokolcem błękitnym, to gatunek morskiej ryby okoniokształtnej, która należy do rodziny pokolcowatych. Acanthurus Leucosternon naturalne zamieszkuje płytkie wody Oceanu Indyjskiego oraz rafy koralowe zachodniej części Oceanu Spokojnego. 

Dokładniej mówiąc pokolca błękitnego bardzo często można spotkać w górnych częściach raf lub na piaszczystych płaszczyznach. Czasami występuje pojedynczo, a czasami w dużych ławicach, na które składa się setki osobników. Acanthurus Leucosternon cieszy się też popularnością w innych zakątkach świata, ale tam już jest rozpowszechniony w akwarystyce morskiej.

Jak wygląda Acanthurus Leucosternon

Acanthurus Leucosternon to piękna ryba, która jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających akwarystów. W jej ubarwieniu dominuje błękit, czerń i żółć. Acanthurus Leucosternon ma też charakterystyczny biały pasek, który przebiega pod głową oraz ostry kolec po obu stronach nasady ogona, który służy najczęściej do obrony lub do walk terytorialnych. Pokolec białobrody dorasta do 23 cm długości, więc wybierając akwarium na pewno warto mieć to na uwadze.

Czym żywi się Acanthurus Leucosternon

Acanthurus Leucosternon jest roślinożerny i w naturalnych warunkach żywi się glonami osiadłymi na skałach. W akwarium na pewno będzie wdzięczny za szpinak, ale nie tylko. Niektóre okazy chętnie zjadają też larwy ochotkowatych, mięso ryb, krewetki, kawałki nerei, czy krewetki solankowe. Acanthurus Leucosternon je mało, ale często, a w dużej mierze to efekt konfiguracji jego pyska, ponieważ nie pozwala mu połykać dużej zdobyczy.

Ciekawostka o Białobrodym

Acanthurus Leucosternon dość ciężko znosi transport oraz potrafi bardzo długo przyzwyczajać się do warunków w nowym akwarium. Do tego jest wrażliwa na stres w początkowym okresie pobytu w akwarium, więc z byle powodu może zapadać na różnego typu dolegliwości, w tym na przykład na ospę rybią. Dlatego należy dołożyć starań, by nie narażać zbytnio pokolca białobrodego na stres, a także zapewnić jej szybki i łatwy transport do miejsca docelowego.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?