Xenia elongata nazywana również Xenia pulsująca to koralowiec miękki, który wykazuje dużą odporność na błędy. Dzięki temu idealnie nadaje się dla początkujących akwarystów, czy po prostu dla tych, którzy nie chcą poświęcać zbyt dużo uwagi swojej hodowli.
Swoją nazwę Xenia pulsująca zawdzięcza temu, że w wodzie jej parzydełka otwierają się nawet do 40 razy na minutę. Xenia elongata w naturalnych warunkach występuje na Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Spokojnym. Oczywiście to nie oznacza, że nie spotkamy go w innych rejonach świata, lecz w tym przypadku będzie to raczej okaz hodowany w akwarium.
Jak wygląda Xenia Elongata
Xenia elongata zaliczana jest do koralowców miękkich, czyli takich, które nie posiadają szkieletu, lecz mają wspólną tkankę. Polipy tworzą niewielkie kolonie, które mogą osiągać od kilku do kilkunasty centymetrów średnicy. Najczęściej Xenia elongata nie przekracza wielkości 10 cm. W stresujących sytuacjach, czy nawet po zgaszeniu światła, koralowce mogą kurczyć się i zmniejszać swoje rozmiary i to w naprawdę ekspresowym tempie.
W zależności od gatunku Xenia elongata może mieć różną barwę. Do wyboru pozostają białe gatunki, jak również w odcieniach niebieskiego, zieleni, szarości, czy brązie. Widać jednak, że dla fascynatów akwarystyki najciekawsze wydają się osobniki niebieskie, czy zielone, ponieważ mogą stać się ciekawym dodatkiem do pojemnika.
Czym żywi się Xenia Elongata
Xenia elongata zawiera zooksantelle i to one są jej głównym dostarczycielem pokarmu. Poza tym odżywia się także przez zawiesinę organiczną rozpuszczoną w wodzie. To jednak nie oznacza, że trzeba rezygnować z jej karmienia. Wręcz przeciwnie, w momencie, gdy do wody trafia bardzo dobry pokarm, można zauważyć, że bardzo chętnie z niego korzysta. Dlatego sięgając po Xenia elongata, warto też pomyśleć o zakupie odpowiedniego pokarmu.
Ciekawostka o koralowcu Xeni Pulsującej
Po zaaklimatyzowaniu Xenia elongata może rozrastać się bardzo szybko. Z jednej strony to powód do zadowolenia, ale z drugiej, wystarczy trochę nieuwagi, by Xenia elongata osiadła na całym akwarium, w tym również na jego ściankach, a to nie wyjdzie nam na korzyść, zwłaszcza jeśli mamy inne koralowce.