fbpx

Odpieniacz białek w akwarium morskim

Odpieniacz białek to jeden z ważniejszych elementów w akwarium morskim. Tylko z czym właściwie mamy do czynienia? Czym jest odpieniacz białek i jak działa? Jakie odpieniacze białek są nam oferowane i jak zmierzyć się z wyborem czegoś dla siebie? To pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Zachęcamy zatem do krótkiej lektury!

Odpieniacz białek, jak nazwa wskazuje…

Odpieniacz białek to innowacyjny sprzęt, który pełni rolę filtra w akwarium morskim. Za jego pomocą można usunąć z wody morskiej różnego typu zanieczyszczenia. Przede wszystkim będą to białka, tłuszcze, kwasy organiczne, kwasy tłuszczowe, lipidy, fenole, węglowodany, metale związane z białkami itp. Warto zauważyć, że odpieniacze białek to jakościowe rozwiązania, które produkowane są wyłącznie z trwałych surowców. Dzięki temu można być pewnym, że sprawdzą się w powierzonych zadaniach oraz będą dobrze służyć i to przez długi czas naszemu akwarium.

Jak działa odpieniacz białek?

Działanie odpieniacza białek można porównać do pralki, ponieważ w obu urządzeniach wytwarzana jest piana, która skutecznie usuwa wszelkiego typu zabrudzenia. Jedyną różnicę, jaką tutaj zauważymy jest to, że w słonej wodzie do wytworzenia piany nie są nam potrzebne żadne detergenty tylko występujące w wodzie białko. Sercem całego sprzętu jest specjalistyczna pompa z wirnikiem igiełkowym, która sprawia, że konstrukcja nabiera swojej wydajności. To przez nią przechodzi woda, która zostaje wymieszana z dużą ilością powietrza i dodatkowo rozbita igiełkami wirnika.

Taka mieszanka jest rozbijana na miliony malutkich pęcherzyków powietrza i w ten sposób w korpusie odpieniacza zbiera się piana. Kiedy dochodzi do mieszania się piany w wodzie akwarium, to do drobnych pęcherzyków powietrza przyczepiają się nieczystości z akwarium. Piana gromadzi się i tłoczy w komorze reakcyjnej urządzenia, a kiedy jest jej za dużo z nieczystościami, to zostaje wypchana przez dolną warstwę piany i wlatuje wraz z zebranymi białkami do kubka odpieniacza.

Rodzaje odpieniaczów białek

Rozróżnia się dwa działania odpieniaczy białek:

  • mokry, który wyrzuca do kubka urobek wraz z niewielką ilością wody
  • suchy, który usuwa zanieczyszczenia dzięki pianie na bocznych ściankach odpieniacza

Odpieniacz pracuje zanurzony w wodzie akwarium lub sumpa, a jego wydajność uzależniona jest od poziomu zanurzenia, więc jeśli chcemy, by odpieniacz białek sprawdził się w powierzonych mu zadaniach, to lepiej stosować się do rad producenta, a zwłaszcza do jego odpowiedniego zanurzenia w wodzie.

Który odpieniacz białek wybrać?

Kluczem do wyboru odpowiedniego odpieniacza białek pozostaje wzięcie pod uwagę swoich potrzeb. Przede wszystkim mowa tutaj o rodzaju swojego akwarium, a dokładniej organizmów, które je zamieszkują. Należy także zwrócić uwagę na objętość wody, komfort obsługi, czy poziom emitowanego hałasu.

Istotne znaczenie ma również rozmiar samego urządzenia, ponieważ odpieniacz białek musi zmieścić się w wyznaczonym miejscu. Jeśli mimo wszystko nadal będą problemy z wyborem odpowiedniego rozwiązania, to zawsze warto poprosić o pomoc doświadczonego sprzedawcę.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?