fbpx

Euphyllia Paradivisa

Euphyllia Paradivisa

Euphyllia paradivisa to koralowiec zaliczany do wielkopolipowych koralowców twardych. Euphyllia paradivisa należy do rodziny Euphyllidae. Jego drugą nazwą jest frogspawn coral, czyli żabi skrzek i zawdzięcza ją kształtowi polipów. Powszechnie Euphyllia paradivisa występuje na wyspach Indo-Pacyfiku, a dokładniej mówiąc na tych rozmieszczonych w obszarze Trójkąta Koralowego. 

Jednak na tym nie koniec, ponieważ Euphyllia paradivisa występuje także na Samoa Amerykańskim. Preferuje środowiska chronione przed działaniem fal powierzchniowych, więc na pewno spotkać będzie można koralowca na grzbietach rafy, tarasach na środkowym zboczy, czy na lagunach na głębokości od 2 do 25 m.

Jak wygląda Euphyllia Paradivisa

Euphyllia paradivisa ma twardy szkielet, który składa się z rozgałęzionych, oddzielnych koralowców. Same polipy również mają rozgałęzione macki. Najczęściej kolor kolonii jest jasnozielonkawo-szary, choć zdarzają się również różowe z jaśniejszymi końcówkami macek. Euphyllia paradivisa nie lubi silnej cyrkulacji, ale łatwo przystosowuje się do różnych warunków oświetlenia, więc nawet początkujący akwaryści poradzą sobie z jego hodowlą. 

Euphyllia paradivisa może osiągać do 20 cm wielkości, więc to optymalna wielkość jeśli chodzi koralowce. Warto jednak mieć na uwadze, że Euphyllia paradivisa jest dość agresywnym gatunkiem, który może parzyć inne koralowce, więc lepiej zapewnić mu trochę więcej miejsca w zbiorniku, zwłaszcza że potrafi też wyciągać polipy na dość duże odległości.

Czym żywi się Euphyllia Paradivisa

Euphyllia paradivisa odżywia się światłem przez zooksantelle, ale warto pomyśleć o solidnym dokarmianiu. Na pewno dobrym wyborem będą mrożonki, w szczególności czerwony plankton. Do tego można pokusić się o pokarm suchy dla LPS, czyli koralowców wielkopolipowych.

Ciekawostka o koralowcu Euphyllia Paradivisa

Ciekawostką może okazać się fakt, że mamy do czynienia z gatunkiem, który wykazuje fluorescencję. Dzieje się tak, gdy chromatoforem jest zooksantella, a pigmenty gospodarza są stymulowane przez niebieskie światło.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Picture of Rocken

Rocken

Mus magna integer tortor nec montes adipiscing. Ut cursus orci cras condimentum lacus turpis congue praesent duis letius.

All Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Kategorie

Załóż akwarium z naszą pomocą
Przygotujemy profesjonalny projekt akwarium, obsady i wykonamy montaż
Serwis akwarystyczny
Potrzebujesz pomocy z akwarium?