Tubastrea często występujący pod nazwą korala słonecznego lub polipa słonecznego to nic innego jak koralowiec należący do rodzaju Cnidaria. Tubastrea należy także do rodziny Dendrophylliidae, czyli koralowców kamienistych. W naturalnych warunkach Tubastrea występuje często w głębokich wodach, czy po prostu w miejscach zacienionych, gdzie woda jest bogata w zooplankton.
Jest to spowodowane tym, że do odżywiania nie potrzebuje światła słonecznego i nie żyją w symbiozie, więc nie zawierają zooksantelli w swoich tkankach, jak inne korale. Z tego powodu często kolonizuje się na górnych grotach i nawisach skalnych, ale nie tylko. Do tego chętnie osiadają na sztucznych powierzchniach, w tym na przykład na wrakach statków.
Jak wygląda Tubastrea
Tubastrea należy do grupy koralowców z dużymi polipami. Oznacza to, że chociaż produkują twardy szkielet, to nie budują raf. Jeśli chodzi o samą kolorystykę polipów, to może być ona bardzo zróżnicowana i wszystko tak naprawdę zależy od wybranego gatunku.
Najpopularniejsze odmiany koralowca to te, które mają różne odcienie koloru pomarańczowego i żółtego. Kolory tkanki na szkielecie także mogą występować w różnych barwach – od żółtego, po pomarańcz, a na różu kończąc.
Jeśli chodzi o wzrost to Tubastrea rozmnaża się przez około 1,5 roku, rosnąc około 3 cm rocznie. Nie brakuje jednak też gatunków, które mogą rozciągać się do około 10,4 cm rocznie.
Czym żywi się Tubastrea
W diecie Tubastrea nie powinno zabraknąć sporej ilości białka. Jego dobrym źródłem będą krewetki mysis, artemia, czy kryl. Do tego Tubastrea chętnie spożywa kawałki ryb, więc możemy śmiało po nie sięgać.
Ciekawostka o koralowcu Tubastrea
Choć Tubastrea nie potrzebuje do życia światła, to wcale nie oznacza, że musimy go trzymać z dala od oświetlenia. Okazuje się, że świetnie sobie poradzi nawet przy silnym oświetleniu jego miejsca. Ważne, by zawsze brać pod uwagę te miejsca, które znajdują się z dala od bezkręgowców, ponieważ mogą one niestety uszkodzić koralowiec, a tego na pewno byśmy nie chcieli.